Vysoká škola uměleckoprůmyslová

Vysoká škola uměleckoprůmyslová

Vítej na UMPRUM

Kde nás najdeš

Vysoká škola uměleckoprůmyslová
Náměstí Jana Palacha 80
Praha
116 93

Jakub Spurný

Student

Jakub je studentem Ateliéru tvorby písma a typografie

Poznej Jakuba

Liběna Rochová

Profesorka

Liběna Rochová vede desátým rokem Ateliér designu oděvu a obuvi

Poznej Liběnu

Michaela Tomišková

Absolventka

Michaela po absolvování školy založila vlastní designové studio

Poznej Michaelu

Trendy i tradice

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (většinou známá jako UMPRUM) byla založena v roce 1885 a její absolventi určují směr vývoje českého umění a designu po více než století. Nejedná se ale o svatostánek udržování tradic. Naopak, studenti jsou tady vedeni k tomu, aby trendy v umění nejenom sledovali, ale především pomáhali nové vytvářet.

Jedinečná atmosféra

Učitelé mnohdy dobře poznají nejenom studenty, ale i jejich partnery, rodiče nebo domácí mazlíky. Kamarádství, pospolitost a kreativní atmosféra odlišují UMPRUM od velkých univerzit, kde je komunikace mezi studenty, pedagogy a vedením školy často komplikovaná několika úrovněmi byrokracie.

Spolupráce s praxí

Kromě “čistého” umění UMPRUM spolupracuje na projektech pro nejrůznější firmy a umožňuje tak studentům vyzkoušet si prakticky tvorbu na základě potřeb klienta. Nikdo, včetně firem se zájmem o spolupráci s UMPRUM, nesmí čekat korporátní prostředí či přístup. Umělecká integrita je vždy na prvním místě.

Malé skupinky

Specifik má UMPRUM požehnaně, ale jedním z největších rozdílů oproti klasickým, “velkým” vysokým školám, je počet studentů, který připadá na jednotlivé pedagogy. V každém ateliéru najdeme přibližně 20 studentů, to znamená, že se jedná o skupiny menší velikosti než je průměrná třída na střední škole. Tahle skupinka pak společně prochází studiem pod vedením úzké skupiny expertních pedagogů. Proto je zde prostor pro skutečně individuální vývoj a práci s talentem konkrétního studenta.

Špička v oboru

Ve 24 ateliérech se kultivují talenty v mnoha různých oborech, od textilního designu, architektury až po ateliér tzv. intermediální komunikace. To všechno pod vedením unikátního souboru vynikajících umělců-pedagogů.

Přemýšlíš, kam jít studovat?

Zjisti o nás víc!

Pokud tě naše škola zaujala, podívej se, jak se můžeš přihlásit ke studiu.

Přihláška

Možnost prezentace

UMPRUM samozřejmě nezamyká práce svých studentů do sejfů ani neukládá do nedostupných skladišť, ale snaží se nabízet co nejširší možnosti prezentace výtvorů, které jednotlivé ateliéry produkují. ARTSEMESTR probíhá, jak už napovídá název, na konci každého semestru a studenti při něm vystavují pro širší veřejnost svoje semestrální práce.

Zahraniční spolupráce

Tvorba studentů UMPRUM také cestuje po světě, kde bývá v vidění na výstavách, především v kulturních tepnách jako je Londýn, Paříž či Miláno. A stejně jako umění pak po světě proudí i studenti z UMPRUM. Výměnné stáže a pobyty v zahraničí jsou nedílnou součástí studia a představují skvělé možnosti jak načerpat nové zkušenost a inspiraci.